O Muzeum

Muzeum Pożarnictwa w Ogrodzieńcu


Zdzisław Wojdas od ponad 20 lat kolekcjonuje przedmioty związane z pożarnictwem. Swoją pasją zaraził mnie Konrada . Wszystko zaczęło się od  kilku hełmów , medali i miniaturowych modeli pojazdów strażackich. Kolejne lata niosły ze sobą powiększanie się kolekcji w skutek wymian kolekcjonerskich oraz dzięki zakupom na bazarach, portalach i giełdach kolekcjonerskich. Mieliśmy już na tyle dużo eksponatów , że  w 2011roku  zrodziła się koncepcja powstania Muzeum Pożarnictwa. Skupiliśmy się  na renowacji, konserwacji oraz odpowiednim magazynowaniu dotychczas zgromadzonych pozycji zbioru. W 2012 roku pokazaliśmy najcenniejszą część zbioru, organizując pierwszą wystawę w Domu Kultury w Ogrodzieńcu „ Służąc Ojczyźnie”


Historia


Siedziba muzeum znajduje się obecnie w naszym domu , część w mieszkaniu i na strychu. Nie posiadamy na dzień dzisiejszy swojej siedziby gdzie moglibyśmy wyeksponować zbiory , a Państwo mogło je zwiedzić . Czynione są starania o pozyskanie lokalu na taki cel, co jednak spotyka się z trudnościami, w związku z czym, zapraszamy do zwiedzenia naszej wirtualnej GALERII.
Ogrodzienieckie Muzeum Pożarnictwa jest serwisem internetowym, dzięki któremu pragniemy przybliżyć Państwu zbiory pożarnicze, przez lata ratowane przed zniszczeniem, złomowaniem i zapomnieniem


Zbiory


Nasze Muzeum Pożarnictwa ma na celu ukazanie historii straży pożarnych na terenie polski oraz krajów zagranicznych od czasu ich powstania około poł. XIX wieku. Do najcenniejszych eksponatów należą strażackie mosiężne prądownice oraz kilka hełmów mosiężnych  W muzeum znajdują się też strażackie medale i odznaczenia , pasy bojowe z zatrzaśnikami i linkami, toporki, sprzęt alarmowy w postaci ręcznych syren alarmowych , obuwie strażackie, fotografie,  wyposażenie osobiste strażaka, armatura wodno – pianowa( pradownice mosiężne i aluminiowe, pływak, smok, rozdzielacz, zbieracz itd.). Prezentowana jest również kolekcja odzienia strażackiego: mundury galowe, mundury bojowe, czapki galowe – rogatywki i inne. Prezentowane eksponaty stanowią prawdziwą atrakcję dla miłośników pożarnictwa. Każdy zwiedzający na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie. Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia jedynego w powiecie zawierciańskim  muzeum pożarnictwa.